Osijek srušio nekadašnjeg prvaka Europe, Dinamo propustio natrpati mrežu Norvežana, a Hajduk preživio u Danskoj!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Filament.io 0 Flares ×

MALO TKO im je davao bilo kakve izglede uoči putovanja u Eindhoven na prvu utakmicu 3. pretkola Europske lige. Trebala je to biti lagana utakmica za deset puta skuplju momčad PSV-a. No, sjajni Osijek kreirao je jednu od najvećih senzacija u dosadašnjem dijelu europskih natjecanja i golom Borne Barišića iz penala pobijedio europskog prvaka iz 1988. godine 1:0.

No, tko je gledao utakmicu, znat će da PSV ni po čemu osim po imenu nije bio bolja momčad. Iako su Nizozemci imali čak 75 posto posjeda lopte, najveće prilike imao je upravo Osijek koji je apsolutno zasluženo došao do fantastičnog rezultata uoči uzvrata u Gradskom vrtu sljedećeg tjedna. Velika, veličanstvena pobjeda Osijeka koji sada ima pravo nadati se prolasku u playoff Europske lige, iako uzvratna utakmica neće biti nimalo lakša. PSV je evidentno tek u pripremama za novu sezonu i nema sumnje da će za tjedan dana biti puno uigraniji.

Ali, jedno je sigurno. U Gradskom vrtu ih čeka pakao.

Dinamo je u prvom dijelu promašio je niz velikih prilika, od kojih je neke obranio odlični Rossbach. Na drugom golu se također sjajnom intervencijom na kraju poluvremena istaknuo Livaković, pa je domaćin nakon prvog dijela čak mogao i biti sretan minimalnim vodstvom.

Ali, Dinamo ne može biti zadovoljan, a malobrojni navijači na Maksimiru pokazali su da im to nikako nije leglo, neambicioznom igrom i ogromnim, neshvatljivim padom u drugom dijelu, kada je momčad opet zahvatio duh Ivajla Peteva. Jer Dinamo je ovakav Odds morao natrpati, a ne se zadovoljiti minimalnom pobjedom. Odd je prošlu sezonu završio na trećem mjestu norveškog prvenstva, s čak 18 bodova iza prvaka Rosenborga i na osnovu toga izborio prvo pretkolo EL ove sezone. Za razliku od drugih zemalja, gdje su nogometašima “noge olovne od priprema” i tek počinju sa službenim utakmicama, u Norveškoj je sada prvenstvo već na polovici i tu je jedina prednost Odda. Za razliku od drvenog i trenerski obezglavljenog Dinama, u punom je natjecateljskom ritmu. Ali Odd usred sezone ne stoji najbolje i nakon 16 kola je na 10. mjestu (od 16 klubova), a vodeći Rosenborg bježi mu 13 bodova.

HAJDUK je preživio gostovanje u Danskoj i protiv Brondbyja u prvoj utakmici trećeg pretkola Europske lige odigrao bez golova. Rezultat je to koji je obradovao igrače splitske momčadi koji su u posljednjih desetak minuta odugovlačili s igrom zadovoljni rezultatom. Navijači možda i mogu biti zadovoljni rezultatom, ali igrom teško…
Brondby je gotovo cijelu utakmicu odigrao u istom ritmu, a najbolji period igre Danci su imali početkom drugog poluvremena. Gotovo 20 minuta žestoko su pritisnuli Hajduk koji je u tim trenucima imao dosta sreće i opasno visio.

Bitno je napomenuti da je u trećoj minuti sudačke nadoknade branič domaćih Arajuuri dobio drugi žuti karton te će propustiti uzvratnu utakmicu što je veliki hendikep za Dance.
Navijači Hajduka su svoje igrače sa stadiona pozdravili ovacijama i skandiranjem: “Idemo dalje!”
Uzvrat je za tjedan dana na Poljudu. Hajduk je kažnjen i utakmica će se, ako UEFA ne prihvati Hajdukovu žalbu, igrati bez gledatelja.